Hea metakirjelduse saladus Loe lähemalt, kuidas metakirjeid tänapäeval otsingutulemustes kasutatakse ja kuidas kirjutada vastupandamatult mõjuvaid lauseid, mis panevad külastajaid magneetilise jõuga sinu lehe lingile klõpsama. Teisalt on tõusnud tänapäeval üha olulisemaks selge sõnaseadmisoskus ja tabav kirjutamisstiil, mis pakub külastajatele sisulist väärtust - lahendab nende probleeme ja vastab elulistele küsimustele Hea metakirjelduse saladus Kuidas kirjutada kodulehele head metakirjeldust ja miks on üldse metakirjeldusi vaja. Avaldame nippe, mis on hea metakirjelduse kirjutamise juures kõige olulisem ja kuidas Google neid täpselt enda otsingutulemustes kasutab.

Hästi toimivad

veebilehed ja andmerakendused

Hea metakirjelduse saladus

Vaatame lähemalt, milleks metakirjeldust tänapäeval kasutatakse, milliste omadustega see peaks olema ning kuidas kirjutada võimalikult häid metakirjeldusi.

Metaandmed on andmed andmete kohta, mis kirjeldavad näiteks põhisisu loomise aega, olemust, teemavaldkonda, asukohta. Kodulehtedel on tüüpiliselt kasutusel kaks metavälja - võtmesõnad (ingl. keywords) ja metakirjeldus (ingl. meta description), mis on kodulehe päises sellise paigutuse ja formaadiga, et need on küll loetavad otsingusüsteemidele kuid ei ole otseselt nähtavad tavalugejaile kui need lehte tavalises vaates brauseris loevad. 

Hea metakirjelduse saladus
Metakirjeldus on lehe kirjeldus, mis on nähtav Ctrl+U abil avanevas lehe allikkoodi vaates.

 

Metaandmete kasutus on tänapäeval üsna piiratud, sest mitmed otsingusüsteemid on üheselt väljendanud, et võtmesõnade välja sisu ei loeta ega arvestata. Loe lähemalt lugu "Miks Google ei kasuta võtmesõnade metavälja" Google Webmaster blogist. Samas on ka kirjeldatud, millistel erandjuhtudel võidakse metakirjeldusest fraase indekseeringute jaoks kasutada.

 

Metakirjeldus - meta description

Erinevalt võtmesõnadest on metakirjelduse välja roll sootuks teine - seda kasutab enamik otsingumootoreid nähtavate kirjelduste kuvamisel.

Hea metakirjelduse saladus
Illustratsioon 2. Otsinguvastetes nähtav sisututvustus võib olla võetud metakirjeldusest, kuid ei pruugi alati sellega täielikult kattuda. Antud näites paistab üks lause sisutekstist ja teine lehe pealkirjast.

 

Google kirjeldus sõltub sellest, millega otsitakse

Mitmed kliendid on eelneva metakirjelduse definitsiooni peale arvanud, et "Ahaa, kui ma kirjutan metakirjeldusse lehe kokkuvõtte, siis kuvab Google enda otsinguvastete kirjeldustes alati seda". Päris nii see siiski ei ole, kuvatav kirjeldus sõltub siiski ka sellest, millist otsingufraasi otsingus kasutatakse. Näiteks ülal toodud ekraanivaatel on otsitud fraasiga "billigste priser på papirsposer" ja järgneval "Papirposer.com har vi et stort udvalg af poser", siis on neil otsingutulemustes erinev kirjeldus.

Hea metakirjelduse saladus
Illustratsioon 3. Kui eelneval ekraanivaatel sobitus otsingufraas rohkem pealkirjaga, siis selle otsingu kirjelduses kuvatakse otseselt metakirjelduse väljal olevat kirjeldust (võrdle järgneva 4. illustratsiooniga, millel on näha metakirjelduse välja sisu sisuhalduse metadialoogis.

 

Metakirjelduse toimetatavus

Erinevates sisuhaldussüsteemides on metakirjelduse välja toimetamine lahendatud üsna mitmesugusel moel. Mõnes vähema funktsionaalsusega lohmakas raamistikus, ei olegi võimalik kirjeldust igal lehel eraldi muuta. Loe lisaks artiklit "Sisuhaldussüsteemide suur võrdlustest".

 

 

Meie poolt enamike lehtede jaoks kasutatav FastLion paistab teiste seast positiivselt silma, sest selles on metakirjelduse väli täpselt sama fondi ja suurusega nagu tänapäeval Google ostinguvastetes ja selle poolest on hästi mugav ka kirjelduse pikkust toimetada - kohe on näha kui pikalt teise ritta peaks teksti kirjutama, et see paistaks täpselt nii nagu Google seda potentsiaalselt kuvama hakkab.

 

Hea metakirjelduse saladus
Illustratsioon 4. FastLioni metakirjelduse dialoog näitab kohe ära kas kirjeldus on liiga lühike või täidab kaks rida ära. Antud vaates on teksti 143 tähemärki, tüüpiliselt mahub vahemikus 160-180 tähemärki.

 

Kui pikk peaks metakirjeldus olema?

Kümne aasta tagused SEO käsiraamatud ütlevad kui ühest suust, et metakirjeldus peab olema 155 tähemärgi pikkune ja kui see on kasvõi pisut

pikem, siis on karistus rängemast rängem. Nali naljaks, aga mõni "ekspert" juhib sellele tänapäevalgi tõsimeelselt tähelepanu ja hoiatab, et pisut pikem metakirjeldus kahjustab tõsiselt kasutajakogemust ja indekseeringuid otsingusüsteemides.

 

Põhiline probleem täpse tähemärkide tagaajamise juures on, et Google on mitmel korral muutnud enda otsinguvastete stiili - eelkõige fonditüüpi ja kirja suurust. Erinev font ja suurus mahutab erineva hulga teksti. Ühepunktine suurusemuutus või näiteks Ariali asemel Verdana kasutamine tekitab mahutavuses juba 10-12 tähemärgise erinevuse.

 

Veelgi enam, isegi täpselt samasuguse kirjastiili puhul võib kindlale alale mahtuva teksti pikkus sõltuda ka keelest ja sellest kui palju konkreetses lauses esineb nn. "laiu" või "kitsaid" tähti. M ja W tähti mahub kahte ritta näiteks ainult 90, samal ajal on "l" ja "i" tähed sedavõrd kitsamad, et neid läheb lausa 336 jagu!

Hea metakirjelduse saladus
Suurtähed ja tüüpiliselt laiema kujuga karakterid nagu näiteks M ja W on teistega võrreldes oluliselt laiemad - neid mahub Google poolt kasutatava fondi ja suurusega kahele reale ainult 90
Hea metakirjelduse saladus
Seevastu kitsamaid väiketähti, nagu "l" ja "i" mahub antud näites 336 tähte. Seega sõltub kirjelduse ridadele mahtuva teksti pikkus mitmest tegurist, sealhulgas keelest, kapitalisatsioonist ja sõnastusest.

 

Google näitab 2-3 realist kirjeldust

Nägime eelnevatest näidetest, et tähtede mahutavus kahele reale on erinevates keeltes erinev, sõltub kapitalisatsioonist ja konkreetselt kasutatud tähtede laiusest. Google on küll traditsiooniliselt enamasti näidanud kaherealist kirjeldust, kuid selleks, et otsinguvastete rida oleks sisukam ja mitmekesisem, lisatakse nüüd vahele ka mõned kolmerealised kirjeldused, mis on täiesti selgelt üle 200 tähemärgised. Vaatame näiteks järgnevat otsingutulemuste näidet.

Hea metakirjelduse saladus
Google ei piirdu alati ainult kaherealiste kirjeldustega, vaid sekka näidatakse ka kolmerealisi - sellisel juhul võivad nende pikkused küündida juba üle 230 tähemärgi.

 

Kvantiteet versus kvaliteet

Selle asemel, et jääda raamatutarkuse juurde näpuga järge ajama (mis on enamasti vananenud ega võta arvesse kõige uuemaid suundumusi), on mõistlik põhjalikumalt järgi mõelda metakirjelduse sisulise toimemehhanismi peale.

 

Lehekülje kirjeldus otsinguvastetes on otsijaile nähtav jupp teksti, mille põhjal üritatakse väga lühikese ajavahemiku jooksul aimata, kas viidatav lehekülg vastab otsija vajadustele või mitte. Google püüab küll leida kas metakirjeldusest või mujalt lehe tekstilistest elementidest otsingufraasiga haakuvaid lauseid, kuid Google ei ole enda tehisintellekti veel nii kaugele arendanud, et suudaks teksti sisuliselt ümber kirjutada.

 

Milline tekst töötab otsinguvastetes paremini?

Lühike vastus oleks - motiveeriv tekst. Käsitlesime artiklis "Isekas või isetu sisuturundus", milles jõudsime järeldusele, et pelga enesekiituse kõrval on soovitav käsile võtta ka külastaja jaoks huvitavamad ja väärtuslikumad teemad. Täpselt sama põhimõte töötab ka hea metakirjelduse kirjutamise juures. Tüüpilise e-poe puhul on väärtuspakkumisteks näiteks:

  • Parem tootevalik kui teistel samas valdkonnas tegutsejatel
  • Lihtne tellimisprotsess, arusaadav asjaajamine
  • Kiirem ja mugavam kohaletoimetamine
  • Tasuta transport

Kui metakirjelduses kasutada mõnda neist väärtuspakkumistest, siis tõstab see kirjeldust esile ning tekitab külastajates suuremat huvi.

 

Kliki siia - see töötab siiani hästi

Kuna otsinguvastete reas on tegemist lingiga, siis on külastajate poolt tehtav tegevus sellele klõpsamine. Otsinguvastete lehel sirvitakse igat kirjeldust väga lühikest aega, siis pole see just kõige parem koht väga sügavamõttelisteks targutusteks või filosoofilisteks uitamisteks. Kui tahad, et just sinu lehe lingile teistest rohkem klõpsataks, siis tulebki kasutada ka kirjelduses tegevusele üleskutsuvat fraasi, sellised on näiteks: "Klõpsa siia, et ...", "Loe lähemalt, miks ...", "Vaata järgi, kas ..." ja teised sarnased üleskutsed hästi sõnastatud väärtuspakkumistega muudavad metakirjeldused oluliselt paremini töötavaks.

 

Google hindab häid metakirjeldusi

Arvukate teiste otsingualgorütmi elementide seas on lehe sisuline vastavus ja haaravus, sealhulgas otsinguvastete reas klõpsamise määr Google jaoks väga oluliseks kvaliteedikriteeriumiks. Väga tähtis on aru saada, et Google eesmärgiks on pakkuda maailma kõige paremat otsinguteenust - selleks püütakse välja sõelude sellise sisukusega otsinguvasteid, mida külastajad klõpsaksid ja loeksid.

 

Seega, kui sinu metakirjeldus on selgelt sirgjooneline ja huvipakkuv, siis klõpsatakse seda teistega võrreldes rohkem. Parema klikitavuse määraga lehed saavad aga Google silmis parema kvaliteediskoori ning tõstetakse selle tulemusena otsingutulemustes kõrgematele kohtadele.

 

Metakirjelduste kokkuvõtteks

Kui sul pole lehe avaldamisel väga palju aega, siis ei juhtu absoluutselt mitte midagi kui jätad metakirjelduse välja tühjaks - Google otsib siis ise kirjelduse jaoks sinu lehe pealkirjast, sissejuhatusest ja sisutekstidest sobivad lausejupid.

 

Kui oled metakirjelduse siiski kirjutanud, ei ole ikkagi kunagi absoluutset garantiid, et Google iga otsingufraasi peale kirjelduse ridadel just sinu kirjutatud teksti kasutab. Metakirjeldust võidakse kuvada ka poolikult, kui see on oluliselt lühem kui 160 tähemärki - siis lisatakse juurde mõni lause mujalt lehe osadest, näiteks sisutekstist.

 

Meie pikaajaliste kogemuste najal kasutab Google lehe päisesse kirjutatud metakirjelduse suurema tõenäosusega juhul kui selles on üleskutse tegevusele ja sisuliselt esitatud väärtuspakkumised (vähemalt üks-kaks asja, mis külastajatele tõeliselt korda lähevad).

 

Aga ikkagi, raamatus oli et peab olema 155 tähemärki

Eesti keeles on küll ütlus, et "Kirjasõna ei valeta" aga tõenäoliselt oli see käsiraamat enam kui 7-8 aastat vana ja sellest ajast on Google enda otsingualgorütme üsna palju muutnud. Kui aastaid tagasi oli esiplaanil metakirjelduste tehniline pool nagu tähemärkide arv, märksõnade sisalduvus ja esinemistihedus, siis nüüd on hoopis olulisemaks tõusnud sisuline kvaliteet - see kui palju pakub leht külastajatele tõelist väärtust, püüab tähelepanu ja vastab kommunikatiivses mõttes suuremale hulgale lugejate küsimustele.

 

Kvaliteet tänapäevases mõistes

Google ei suuda veel lehtede sisu väärtust iseseisvalt väga täpselt hinnata aga seda polegi otseselt vaja. Kui eesmärgiks on kasutajate rahulolu, siis piisab Googlele täiesti külastajate käitumismustrite põhjal välja joonistuvate kvalitatiivsete parameetrite jälgimisest, näiteks loeb Google oluliseks kodulehel veedetud aega, põrkemäära ja otsingutulemuse ammendavust.

 

Hea metakirje saladus

Korralike metakirjete kirjutamise juures on muidugi oluline aru saada, milline on ühe või teise kirje kasutusotstarve nii kodulehel kui otsinguvastetes. Teisalt on tõusnud tänapäeval üha olulisemaks selge sõnaseadmisoskus ja tabav kirjutamisstiil, mis pakub külastajatele sisulist väärtust - lahendab nende probleeme ja vastab elulistele küsimustele.

Veebirakendused
Meie poolt loodud kodulehed on mugavad toimetada ja saavad Google käest hea kvaliteediskoori. Hea nähtavus otsingutes aitab sul edustada enda organisatsiooni tulemuslikumalt ja mõistlike püsikuludega.

Lihtsast keerukamateni
Lisaks lihtsatele lehtedele oleme loonud  tootekataloogide ja tellimissüsteemidega e-poode ning ka keerukama andmestikuga kalkulaatoreid, mis teevad dünaamiliste arvutuste tulemused veebis nähtavaks.

Saada meile päring
Veebi tellimise esimeseks sammuks on päringuvormi täitmine, milles saad enda soovitud fookust lühidalt kirjeldada. Selle põhjal küsime täpsustavaid küsimusi ja teeme sulle detailse hinnapakkumise.

Kontaktandmed
Firma nimi: Aara disainibüroo OÜ,
registreerimisnumber. 11477099
IBAN: EE967700771001668194
Klienditoe tööaeg E-R kella 09.00-17.00
Saada enda küsimus:

Veebilehe disain ja CMS

Hea metakirjelduse saladus

Metaandmed on andmed andmete kohta, mis kirjeldavad näiteks põhisisu loomise aega, olemust, teemavaldkonda, asukohta Kodulehtedel on tüüpiliselt kasutusel kaks metavälja - võtmesõnad ( ingl Vaatame lähemalt, milleks metakirjeldust tänapäeval kasutatakse, milliste omadustega see peaks olema ning kuidas kirjutada võimalikult häid metakirjeldusi.

Hea metakirjelduse saladus

Loe lähemalt, kuidas metakirjeid tänapäeval otsingutulemustes kasutatakse ja kuidas kirjutada vastupandamatult mõjuvaid lauseid, mis panevad külastajaid magneetilise jõuga sinu lehe lingile klõpsama. Kuidas kirjutada kodulehele head metakirjeldust ja miks on üldse metakirjeldusi vaja. Avaldame nippe, mis on hea metakirjelduse kirjutamise juures kõige olulisem ja kuidas Google neid täpselt enda otsingutulemustes kasutab.
www.aara.ee © 2023 Aara disainibüroo OÜ » Sisu ja vormi sünergia