Milline a/b eksperimentide lahendus Eelnevates artiklites vaatasime, mis on a/b eksperimendid ja millistest töödest üks korralik eksperiment koosneb. Uued töövahendid Optimizely ja VWO kasutavad brauseripõhise variatsioonide moodustamise lahendust. Paraku on brauseripõhine eksperimendi läbiviimine aeglasem ja tekitab probleeme kasutajatele nähtavas kuvas. Loe kindlasti lisaks, meie poolt pakutava serveripõhise a/b testide läbiviimise lahendust ja uuri, milliseid teste oleme selle abil läbi viinud Milline a/b eksperimentide lahendus on parem Kumb a/b tehnoloogia on parem kas brauseripõhine või serveripõhine. Mugavuse poolest on küll brauseripoolne eksperimendi läbiviimine mugavam ja paindlikum, kuid kvaliteedi ja kasutajakogemuse poolest pakub serveripõhine lahendus kiiremat ja väiksemamahulist kodulehe koodi serveerimise võimalust.

Hästi toimivad

veebilehed ja andmerakendused

Serveripõhise ja brauseripõhise a/b variatsioonide kuvamise erinevused

Vaatame lähemalt, millise tehnoloogia abil on võimalik kodulehe variatsioone külastajatele kuvada ning mis on ühe või teise tehnilise lahenduse eelised või puudused.

Mul on hea meel, et oled lugemisega sellele lehele jõudnud. Kirjutasin selle postituse jätkuks varasematele "Mida saab kodulehel a/b testidega mõõta" ja "A/B testide kavandamine". Vaatan siin artiklis konkreetseid toimetamisnäiteid, mis pärinevad Optimizely.com eksperimentide jaoks variatsioonide loomise konsoolist, siis on soovitav esmalt üle sirvida ka "Kaks tänapäevast a/b testide tarkvaralahendust".

 

Traditsiooniline viis kodulehe serveerimiseks

Enne kui asume lähemalt vaatama a/b testide tehnoloogilisi nüansse on mõistlik alustada põgusast ülevaatest, kuidas tavaliselt kodulehti külastajatele kuvatakse. 

 

Üks aadress, ühesugune lehe kood

Tavalisest kodulehest on üks originaal, mida näidatakse kõigile samal ajahetkel konkreetset aadressi külastavatele külastajatele. Kodulehel üks visuaalne kujundus ja iga konkreetse veebiaadressiga on seotud konkreetne kodulehe sisu. Kõige enamlevinuim serveripoolne lahendus on, et kodulehe kood väljastatakse serverist .php skriptide kaudu html'i vormindatud keeles.

 

Mida külastajad näevad

Külastajate veebibrauseritesse jõuab konkreetne, alati ühetaoline kood, mille abil moodustub ekraanil kõigile vaatajatele enam-vähem sarnane veebilehekülg (lehe väljanägemine võib pisut sõltuda millist brauserit kasutatakse ja kui suur ekraan on).

 

Sellist serverist PHP abil HTML koodi väljastamist on kasutatud juba interneti hälliaegadest saati viimase 20 aasta jooksul ja see moodustab suurema osa tüüpiliste veebilehtede selgroo.

 

Üksikud dünaamilised elemendid

Selleks, et muuta veebilehekülge pisut dünaamilisemaks, näiteks lisada slaidiseeriaid või liikuvaid ribasid (nagu selle kodulehe päises siin) on kasutatud Javaskripte, mis võimaldavad panna pilte ja tekste lehel liikuma. Javaskriptide kasutamine on samuti juba väga vana tehnoloogia, kuid traditsiooniline javascripti keel on üsna keeruka ülesehitusega ja seda on veebilehtedel üsna kohmakas kasutada.

 

jQuery teeb Javaskripti lihtsamaks

Javaskripti keerukust on püütud leevendada mitmesuguste abistavate raamistike loomisega, mis muudavad kodulehele dünaamiliste funktsioonide, nagu näiteks slaidivahetuste või menüüdialoogide avamise ja sulgemise oluliselt lihtsamaks. Tänapäeval on jQuery kujunenud kõige töökindlamaks ja enam kasutatavaks lahenduseks, mida kodulehele dünaamiliste elementide lisamiseks kasutatakse.

 

Kaks lahendust a/b eksperimentide tegemiseks

Lihtsustades on võimalus kasutada a/b testide tegemiseks kahte lahendust:

  1. Brauseris jQuery abil. Serverist väljastatakse korraga nii A kui B, mis on pakitud ühte koodi ja alles kasutaja brauseris kuvatakse neist ühte või teist.
  2. Serveripõhiselt. Variatsioonid valitakse ja moodustatakse juba serveris ja kasutaja arvutisse saadetakse neist üks konkreetne variant (kas A või B).

Vaatame järgnevalt detailsemalt, millised on kumbagi variandi eelised ja puudused.

 

Brauseripõhise lahenduse puudused

Kirjeldasime artiklis "Kaks tarvilist a/b testide tööriista" Optimizely ja VWO poolt pakutavaid lahendusi a/b testide tegemiseks. Tegemist oli üsna põgusa ülevaatega, milles tehnilist poolt väga põhjalikult kirjeldatud ei olnud, siis vaatamegi järgnevalt märksa sisulisemalt, kuidas jQuery kaudu lehel elementide muutmine toimib ja selle olulisematest puudused võrreldes serveripõhise versioonide serveerimisega.

Milline a/b eksperimentide lahendus on parem
Optimizely kasutab jQuery abil kodulehe originaalelementide asendamist.

 

Lihtsamate muudatuste tegemisel ja kui muudetavaid asju on vaid mõned, säilib kood piisavalt lühida ja väikesemahulisena. Samas nende kasutajate jaoks, kes kasutavad ainult visuaalset toimetamisviisi ei pruugi olla täiesti arusaadav, millist elementi selekteerida ning millises hierarhias elemendid täpselt omavahel on.

 

Kui kasutada samade elementide muutmiseks pisut teistsugust muutmist (samuti visuaalsete dialoogide kaudu), siis võib iga muudatus kaasa tuua märksa mahukama skriptibloki, mis hakkab igakordsel muudatuste tegemisel järjest kasvama.  

Milline a/b eksperimentide lahendus on parem
Viis muudatust, mis tekitavad juba märksa mahukama skriptibloki.

Juhul kui leheküljel elemente kustutada või uute asjadega asendada, siis näeb Optimizely jQuery kood välja sellisena (muudetud on css display omadusi).

Milline a/b eksperimentide lahendus on parem

 

Topelt maht ja lehe aeglustumine

Lõppkasutaja brauseris a/b variatsioonide moodustamisel on kolm põhilist halba külge, mis võivad hakata külastajate vaatamiskogemust mõjutama:

  • Mitut erinevat versiooni sisaldav lehekülg on märksa mahukam
  • Mahukam lehekülg laadib aeglasemalt ja kasutajad peavad kauem ootama
  • Brauseris võib modifitseeritud variatsiooni näitamisel võib lehe laadimise käigus pealmise kihi alt vilksamisi näha olla ka originaalversioon.
  • Vanemates brauserites ei pruugi Javaskript / jQuery täiesti korrektselt töötada, siis võivad lehele lisatud elemendid jääda paistma ebakorrektselt.

Kõigi loetletud negatiivsete aspektide valguses võib tekkida küsimus, et miks üldse brauseripõhist lahendust kasutada. Tõepoolest, brauseripõhise lahendus on suuresti kompromiss mugavama variatsioonide loomise ja tehniliselt puhta koodi vahel. Alati tasub ka silmas pidada variatsioonidega testitavate muudatuste olemust ja mahtu. Väiksemate varieeringute ja tekstiliselt esitatud elementide (linkide tekstid, suured pealkirjad, nuppude tekst) puhul on maht väiksem ja seega ka ülal loetletud negatiivsed mõjud marginaalsemad. 

 

Serveripõhine on kvaliteetsem

Kindlasti tekib sul küsimus, et kui brauseris variatsioonide moodustamine on sedavõrd halvem variant, miks on siis serveripõhiselt a/b variatsioonide moodustamine vähem levinud. Siin on mitmeid põhjuseid. Kõigepealt vajab serveripõhise lahenduse väljatöötamine mitmete komponentide loomist, mis:

  1. Tuvastab, kas kasutaja on varem selles eksperimendis osalenud
  2. Arvutab välja, millist variatsiooni kasutajale serveerima peaks
  3. Moodustab vajaliku variatsiooni ja saadab selle külastajale
  4. Kogub, salvestab ja analüüsib külastusstatistikat

Olles mõnda aega mitmete klientide jaoks nii Optimizely kui ka VWO lahendusi kasutanud, siis leidsime peale põhjalikku arupidamist, et vähene võit kasutusmugavuses ei korva brauseripõhise lahenduse üsna olulisi puudujääke. Töötasime mitmete testide käigus välja lahenduse, mis kasutab serveripõhist variantide serveerimist ja on täiesti vaieldamatult nii kodulehe külastajate jaoks korrektsem kui ka kogub testi tellijale usaldusväärsemat ja paremini analüüsitavat statistikat.

 

Loe kindlasti lisaks, meie poolt pakutava serveripõhise a/b testide läbiviimise lahendust ja uuri, milliseid teste oleme selle abil läbi viinud.  

 

Veebirakendused
Meie poolt loodud kodulehed on mugavad toimetada ja saavad Google käest hea kvaliteediskoori. Hea nähtavus otsingutes aitab sul edustada enda organisatsiooni tulemuslikumalt ja mõistlike püsikuludega.

Lihtsast keerukamateni
Lisaks lihtsatele lehtedele oleme loonud  tootekataloogide ja tellimissüsteemidega e-poode ning ka keerukama andmestikuga kalkulaatoreid, mis teevad dünaamiliste arvutuste tulemused veebis nähtavaks.

Saada meile päring
Veebi tellimise esimeseks sammuks on päringuvormi täitmine, milles saad enda soovitud fookust lühidalt kirjeldada. Selle põhjal küsime täpsustavaid küsimusi ja teeme sulle detailse hinnapakkumise.

Kontaktandmed
Firma nimi: Aara disainibüroo OÜ,
registreerimisnumber. 11477099
IBAN: EE967700771001668194
Klienditoe tööaeg E-R kella 09.00-17.00
Saada enda küsimus:

Veebilehe disain ja CMS

Milline a/b eksperimentide lahendus

Mul on hea meel, et oled lugemisega sellele lehele jõudnud Kirjutasin selle postituse jätkuks varasematele " Mida saab kodulehel a/b testidega mõõta " ja " A/B testide kavandamine " Vaatame lähemalt, millise tehnoloogia abil on võimalik kodulehe variatsioone külastajatele kuvada ning mis on ühe või teise tehnilise lahenduse eelised või puudused.

Milline a/b eksperimentide lahendus on parem

Eelnevates artiklites vaatasime, mis on a/b eksperimendid ja millistest töödest üks korralik eksperiment koosneb. Uued töövahendid Optimizely ja VWO kasutavad brauseripõhise variatsioonide moodustamise lahendust. Paraku on brauseripõhine eksperimendi läbiviimine aeglasem ja tekitab probleeme kasutajatele nähtavas kuvas. Kumb a/b tehnoloogia on parem kas brauseripõhine või serveripõhine. Mugavuse poolest on küll brauseripoolne eksperimendi läbiviimine mugavam ja paindlikum, kuid kvaliteedi ja kasutajakogemuse poolest pakub serveripõhine lahendus kiiremat ja väiksemamahulist kodulehe koodi serveerimise võimalust.
www.aara.ee © 2023 Aara disainibüroo OÜ » Sisu ja vormi sünergia